Powiat Lubiński
Programy polityki zdrowotnej realizowane przez Powiat Lubiński w roku 2018
- „Program profilaktyczny zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata
2015-2018 na terenie Powiatu Lubińskiego”.
Osobami uprawnionymi do bezpłatnych profilaktycznych szczepień przeciw zakażeniu brodawczakiem ludzkim HPV w ramach „Programu profilaktycznego zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2015-2018 na terenie Powiatu Lubińskiego”
są dziewczęta urodzone w 2005 r., zamieszkujące na obszarze Powiatu Lubińskiego.
Celem głównym programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i innych nowotworów inicjowanych infekcją HPV.
Szczepienia są wykonywane w następujących punktach CDT MEDICUS:
- Leśna 8, 59-300 Lubin,
- Armii Krajowej 35a, 59-300 Lubin,
- Miłoradzice 66, 59-323 Miłoradzice.
Telefon kontaktowy: 76 746 61 10
Adres do strony internetowej: http://www.cdtmedicus.pl
- „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy – badania densytometryczne na lata 2014-2018”
Program skierowany jest do kobiet w wieku 45-65 roku życia, mieszkanek Powiatu Lubińskiego. Celem głównym programu jest wczesne wykrywanie i zmniejszenie umieralności z powodu osteoporozy.
Realizatorem programu jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medycyny Pracy Sp. z o. o. z siedzibą w Lubinie przy ul. Słonecznej 1.
Telefon kontaktowy: 76 841 01 00
Adres do strony internetowej: http://www.omplubin.pl/
- „Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z Powiatu Lubińskiego”
„Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z Powiatu Lubińskiego” dla dzieci i młodzieży w wieku 1-18 lat z terenu Powiatu Lubińskiego.
Celem głównym programu jest obniżenie wartości wskaźnika występowania próchnicy zębów oraz poprawa stanu uzębienia u dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 18 lat zamieszkujących Powiat Lubiński w okresie 3 lat trwania programu.
Realizatorem programu jest Kamil Zarzycki, prowadzący działalność gospodarczą Centrum Stomatologiczne „UŚMIECH” Kamil Zarzycki z siedzibą w Lubinie, ul. Sokola 33 B.
Punkty, w których można wykonać bezpłatnie przeglądy stomatologiczne:
- Gabinet stomatologiczny ul. Sokola 33 B, 59-300 Lubin
- Gabinet stomatologiczny ul. Jana Pawła II 82 D, 59-300 Lubin
- Gabinet stomatologiczny ul. Parkowa 2, 59-300 Lubin
- Gabinet stomatologiczny ul. Gajowa 21, 59-300 Lubin
- Miejsko-Gminny Zespół Zakładów Opieki Podstawowej, ul. Jagiełły 2, 59-330 Ścinawa
- Gabinet stomatologiczny ul. Sokola 33 B/1, 59-300 Lubin
Adres do strony internetowej www.lubin.pl/ZdroweZeby
https://www.powiat-lubin.pl/strefa-urzedowa/programy-zdrowotne/
Mówi dr Jacek Worobiec, wiceprezes CDT Medicus:
Kiedy w 2017 roku Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne MEDICUS sp. z o.o. otrzymało propozycję realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy jako partner medyczny Starostwa Powiatowego w Lubinie, od razu z wielkim zaangażowaniem przystąpiliśmy do realizacji tego pomysłu. Chcieliśmy kontynuować rozpoczęte przed kilkunastu laty liczne programy profilaktyczne, którymi objęliśmy kilkanaście tysięcy odwiedzających nasze jednostki pacjentów. Wspomnę tylko, że obecnie w przychodniach grupy kapitałowej CDT Medicus leczy się prawie połowa mieszkańców naszego miasta. Wspólnie z naszym Partnerem napisaliśmy program, który dedykowaliśmy naszym mamom , żonom i córkom, a którego głównym celem jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy. Można ten cel osiągnąć poprzez wykrywanie stanów przedrakowych, czemu służy podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy, czyli szeroko prowadzona edukacja. Z przerażeniem od lat obserwujemy zbyt późne rozpoznawanie uleczalnych schorzeń nowotworowych w znanych grupach ryzyka tylko dlatego, że pacjenci uważają, iż wykonywanie badań bez wystąpienia niepokojących ich objawów jest niepotrzebne. Ratowanie zdrowia człowieka, u którego wystąpiły już objawy choroby nowotworowej często, niestety, nie kończy się sukcesem.
Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie choroba ta dotyka ok. 4,4 tys. kobiet a ok. 1730 Polek umiera z tego powodu. Wczesne wykrycie zmian przedrakowych w badaniach cytologicznych pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, które nie pozwoli na dalszy rozwój choroby i umożliwi całkowite wyleczenie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce notuje się 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 tys. kobiet. Rozwój raka inwazyjnego poprzedza stosunkowo długi okres zamian przedrakowych, które poprzez aktywnie prowadzoną edukację oraz badania cytologiczne możemy wykrywać.
Cieszymy się ogromnie że Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne MEDICUS sp. z o.o. razem ze Starostwem Powiatowym poprzez realizację akcji informacyjno-edukacyjnej zakończonej badaniem cytologicznym może przyczynić się niejednokrotnie do ratowania życia mieszkankom naszego powiatu.
www.cdtmedicus.pl
Stowarzyszenie kobiet po mastektomii AGATA
Siedziba:
ul. Sienkiewicza 3
59-300 Lubin
Partner realizujący działania związane z prowadzeniem anonimowego telefonu zaufania w ramach Projektu dla kobiet potrzebujących wsparcia na etapie badania oraz diagnozy pod nr tel. 695-855-509.